Adx Nedir

Adx Nedir?

Adx Nedir; öteki ismi Average Directional Index olan bir trend kuvveti belirleme indikatörü. Trend kuvvetini dikey olarak belirler ve kuvvet ile ilgili bilgileri sunar. Yatırımcılara kararları konusunda yardım edecek sinyaller oluşturan bir göstergedir. ADX nedir; fiyat hareketlerinin yönünü ve bu yönde hareketin ne kadar devam edeceğini ifade eder. Trend kuvveti belirleme +DI pozitif yönlü hareket çizgisi ve -DI negatif yönlü hareket çizgisi şeklinde belirlenip izlenmektedir.

Ortalama yön endeksi almasına gelen ADX mali değerlerin yöneldiği trendlerin ne kadar dayanıklı olduğu ve kuvvetini belirlemek amacı ile kullanılmaya idealdir.

ADX İndikatörü Nasıl Kullanılır?

ADX nedir; mali değerlerin katıldığı trendlerin kuvvetini anlamada etkili bir göstergedir.  ADX göstergesi belirlenen zaman içerisinde mali ürünlerin dikey fiyat oluşumlarının hareketli ortalaması ile hesaplanır. Genel olarak 14 günlük dönemler şeklinde uygulanır ancak değişik dönemleri ile uygulanması mümkündür.

ADX standart olarak DMI (Yönlü Hareket Göstergesi) ile birlikte izlenir ve yorumlanır.

Pozitif DMI büyük negatif DMI şeklinde gerçekleşir ise söz konusu varlığın değerinin yukarı yönlü hareketlenir, ADX artış trendinin kuvvetini gelirler. Pozitif DMI küçük negatif DMI yani pozitif DMI’ nın alt kısımda kaldığı zaman mali ürünün fiyatında azalış yaşanacağı tespit edilmiş olur ve ADX ile bu azalan trendin kuvveti belirlenir.

Oluşan çizgilerin bulunduğu yerler arasındaki mesafe artar ise Trendin kuvvet kazandığı ve ADX yükseliş yaşanacağını anlaşılır. Çizgilerin bulunduğu yerler arasındaki mesafe kısalır ise trend kuvvet kaybeder ve ADX değerinde azalma olacağı anlaşılmaktadır.

Gösterge 0 ile 100 içine olduğu sayı aralığı ile değerlendirilir. ADX 0 ile 100 arasındaki değer için tek çizgi şeklinde yansıtılır ve ADX indikatörünün belirli bir yöne doğru hareketi yoktur.

DMI İndikatörü Nedir?

ADX göstergesinin anlaşılması ve yorumlanmasın yardımcı olan piyasa analiz göstergelerinden bir tanesidir. Directional Movement Index mali ürünlerin fiyat hareketlerinin yönünü göstermektedir. Alım ve satım işlemlerini doğru zamanda yapılabilmesi için işaretler geliştirir. Pozitif ve negatif olarak kullanılmaktadır.

Adx Nedir; ADX Trend Kuvveti Nasıl Belirlenir?

ADX nedir; değerleri ile yatırımcılara mali işlemlerin maksimum kuvvet ve maksimum trend yönelimlerini gösteren yardımcıdır. ADX göstergesi piyasada yer alan yatırımcılara trendlerin devamlılığı ve kuvvetleri hakkında bilgi sağlamaktadır. ADX standartlarında trend değeri 25 ve üstü bir değer aralında ise yatırımcılar tarafından dikkate alınır. ADX değerlerine göre trendlerin kuvveti derecelendirilir.

Düşük kuvvetli trend 0-25 arası değerler, kuvvetli trend 25- 50 arasında, çok kuvvetli trend 50-75 arası değerler ve maksimum kuvvetli trend 75-100 arasında değerler ile sınıflandırılmıştır.

ADX değeri, mali ürünler için farklı zaman dilimlerinde 25 sınırı altında kalmakta ise trende dahil olmadan önce alım imkânı geliştiğini göstermektedir. Ürün fiyat hareketlerinde yaşanan kırılma noktaları aynı anda ADX değerlerinde değişimlere neden olmaktadır. Yatırımcılar bu değişimleri izleyerek karalarını vermektedir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir