Bitcoinde Short Açmak Ne Demek

Bitcoinde Short Açmak Ne Demek?

Kripto para piyasasında, yatırım yaparken fiyat dalgalanmalarından faydalanmak gerekiyor. Aşağı yönlü ya da yukarı yönlü beklentilere göre stratejiler izlenir. Peki, Bitcoinde Short açmak ne demek? İşte detaylar.. 

Bitcoin alım ve satım işlemi yapan kişiler için en sık duyulan terimler arasında short pozisyon geliyor. Bitcoinde short açmak ne demek? Düşüş beklentisi olan yatırım varlıkları üzerine uygulanan stratejidir.  Yatırım stratejisi neye göre ilerler.

Short Ne Demek?

Short pozisyon, diğer bir ifade ile kısa pozisyon anlamına gelmektedir. Yatırım varlığına sahip olan kişilerin düşme beklentisi nedeniyle o varlığı satılmasıdır. Kripto para piyasasında açık pozisyon denen bir stratejidir. Varlığın satılması ve düşmesinin beklenilmesini gösterir.

Örnek vererek açıklaması gerekirse;

Halihazırda altını olan bir yatırımcının, altın fiyatlarının düşüşe geçeceğine yönelik bir beklenti ile altını satması kısa vadede yapılan short pozisyonudur. Bitcoin için de aynı durum geçerli. Bitcoinde Short açmak ne demek derseniz, Bitcoin fiyatının düşeceğine yönelik bir analiz varsa bu noktada Bitcoin satışı gerçekleşir.

Bitcoin’de Short Açmak

Forex piyasasında, Short açmak satın alınan varlığın tekrardan satılmasıdır. Bitcoinde short açmak ne demek, bitcoin alım ve satım işlemleri yaparken belli başlı pozisyonları dikkate almanız önemli. Bu pozisyonlar olduğunda vadeli yatırımlar için geçerli olduğu gibi kısa vadeli yatırımlar için de geçerlidir.

  • Eğer ki bir fiyatın düşmesini beklemek noktasında işlemler yapılıyorsa short pozisyon açabilirsiniz. Satılan yüksek fiyatla beraber satın alınan düşük fiyat arasındaki fark short pozisyonun ortaya çıkardığı kardır. Short işlemlerini yapabileceğiniz gibi vadeli işlemlerde yapılabilir.
  • Vadeli işlemlerde shortlamak, kripto para piyasasında bitcoin için yapılan en yaygın durumdur. Vadeli işlemlerde, short pozisyon açtığınızda fiyatın düşme beklentisi ile yapılan vadeli sözleşmelerin her birini kapsamaktadır.

Bitcoin’de Short Pozisyon Açmak Önerilir Mi?

Bitcoinde Short pozisyon açmak ne demek sorusuna, yazımızın içeriğine yer verilmiştir. Bunun dışında, diğer merak edilen konu başlığı ne kadar doğru ya da short pozisyon açarken hangi noktalar dikkate alınmalı?

  • Risk barındıran bir stratejidir. Yani satılan varlık düşüş beklentisini karşılamadı ise zarar elde edilir. Yani siz Bitcoin’in düşüş beklentisi doğrultusunda satışını gerçekleştirdi iseniz bu noktada bitcoin arttıysa zarar gelecektir.
  • Deneyimli ve teknik analiz bilen bir yatırımcının bu tür pozisyonları açması önerilir. Vadeli işlemlerde short pozisyon açmak, diğer bir ifade ile borçlanma anlamını taşımaktadır. Riskli bir stratejiye dönüşür.
  • Belirli teminat karşılığında istenilen yatırım varlığını satmak üzere sözleşme yapılır. Bu varlık satılır ve fiyatın düşmesi beklenir. Bitcoin içinde, fiyatın eğer tam anlamıyla düşeceğini bekliyorsanız düşük fiyattan alınır ve tekrardan yüksek fiyata satılır. Bu şekilde kâr edilir. Sözleşmedeki zaman dolduğu zaman pozisyon kapatılır. Borç alınan varlık tekrardan geri verilir. Ancak burada kar elde etmiş olursunuz.

Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir