Boğa ve Ayı Piyasası Nedir

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir?

Boğa ve Ayı piyasası nedir, piyasalarda anlık ve günlük değişimler yaşandığı için; uzun vadede çoğunlukla yukarı veya aşağı doğru hareket yaşanması ve önemli ölçüde yukarı ve aşağı doğru salınım olması durumlarında kullanılan iki terimdir.

Boğa ve Ayı Piyasası nedir, kripto paralar, hisse senetleri, gayrimenkuller ve başka varlıklar fark etmeden piyasaların tanımlanma şeklidir.

Basitçe boğa piyasası yükselen piyasaları, ayı piyasası ise düşen piyasaları anlatalım.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir; Boğa koşusu olarak da bilinmektedir. Boğa piyasası, yatırımcıların çoğunluğunun satın alma işlemi yaptığı, talebin arzdan ağır bastığı, piyasaya güvenin yüksek olduğu ve fiyatların yükseldiği dönem olarak tanımlanmaktadır. Belirli bir pazarda fiyatların hızla yukarı hareketlendiği, yatırımcıların büyük ölçüde fiyat artışının süreceğini düşündüğü durumlar boğa piyasasının başlangıcı olduğu düşünülür.

Fiyat artışına inan yatırımcılara ”boğa” denir. Yatırımcıların güveni arttıkça piyasada olumlu bir döngü oluşur. Oluşan bu döngü fiyat artışının devam etmesini ve daha faza yatırımcı gelmesini sağlamaktadır.

Boğa piyasasına örnek olarak 2000′ lerin başında altın büyük bir fiyat artışı içinde olduğu piyasadır.

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir; Boğa Piyasasının Aşamaları

  1. Toplama: Cesareti kırılmış ve zararda olan yatırımcıların sattığı değeri çok ucuz olan malların büyük yatırımcılar tarafından toplanmasıdır. Yükseliş belirgin değildir, piyasaya ilgi hala azdır.
  2. Alım Dalgası: Toplama aşaması sonrasında piyasanın artık iyileşme belirtilerinin fark edildiği ve küçük yatırımcılarında alım     dalgası içinde yer aldığı, işlem hacimlerinin arttığı                aşamadır.
  3. Doygunluk: Hacim artışı ile piyasa belli bir doygunluğa ulaşmıştır.   Piyasada alıcılar azalmıştır. Boğa piyasasının sonuna gelindiğini gösterir ve ardından sert düşüş başlar.

Covit-19 salgını gibi öngörülemeyen koşullar ile elverişsiz mevzuatlar gibi birçok olumsuzluklarda etkilenen piyasanın sona gelmesiyle Ayı piyasası başlamaktadır.

Ayı Piyasası Nedir?

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir; Arzın talepten ağır bastığı, güvenin düşük olduğu ve fiyatların düştüğü zamandır. Fiyat düşünün devam edeceğine inanan kötümser yatırımcılara ”ayı” denir. Ayı piyasalarında takas deneyimsiz yatırımcılar için oldukça zordur.

Piyasa sonunun ne zaman geleceği veya en düşük fiyatın ne zaman görüleceğini tahmin etmek zordur. Ekonomik büyüme, yatırımcının psikolojisi ve dünyada meydana gelen olayların etkilediği sıçrama yavaş ve öngörülemez bir süreçtir.

Ancak piyasa beraberinde birçok fırsat getirebilir. Uzun vadeli olan ayı piyasasında yatırımcının stratejisi döngünün tersine dönmesiyle kazanç sağlayabilir. Kısa vadeli stratejisi olan yatırımcılar da geçici fiyat artışları ve düzelmelerden faydalanarak kar sağlayabilir.

Ayı piyasası büyük sermayeli yatırımcıların tepe noktasında ellerindeki varlıkları satmaları ile birlikte başlamaktadır. Yaşanan bu büyük hacimli satışlar fiyatların sert şekilde düşmesine neden olmaktadır. Piyasada deneyimsiz olan yatırımcıların panik yaşamasına neden olmaktadır. Fiyatların daha da düşeceği korkusu bu yatırımcılara ellerindeki yatırımları sattırmaktadır.

Fiyatların sürekli olarak düştüğü ve piyasanın umutsuzluğun hâkim olduğu bu uzun periyot ayı piyasasının karakteristik özelliğidir.

Karamsarlığın etkisi ile fiyatların sonsuza kadar düşeceği fikri, yatırımcının elinde kalan her şeyi nakde çevirmesine neden olur. Ayı piyasasının bitişi dip noktasında yüksek hacimli alımların satışı ile başlamaktadır. Düşüş hareketini kıracak olan bu fiyat hareketliliği küçük yatırımcıların da piyasada hareketlenmesine neden olur.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir