Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler

Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler

Borsada en çok kazandıracak hisseler yatırımcıların en fazla merak ettiği konulardan biridir. Hisse senetleri uzun vadede diğer yatırım araçlarına oranla daha fazla gelir imkânı sunmaktadır. Yatırımcı için bu hisse senetlerinden bazılarına yatırım yapmak iyi bir stratejidir. Borsada en çok kazandıracak hisseleri belirlemek için BIST yükselenler listesini incelemek faydalıdır. Bunun için BIST hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

BIST 30; İşlem kodu XU030’dur. Ocak, Nisan, Temmuz, Eylül aylarında yenilenir. Borsa İstanbul’da işlem gören işlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek 30 şirketin hisse senetlerinin değerlendirilmesi ile oluşur. Bu endeks içinde yer alan hisse senetleri BIST 50 ve BIST 100 endekslerini de kapsamaktadır. Bu listelerde yer alan hisse senetlerini takip eden yatırımcılar büyük kazançlar sağlamaktadır.

BIST 30 uzun vade yatırımcıya düşük risk ile kar sağlar. Kısa vadeli al-sat işlemlerinde deneyimli yatırımcıya yüksek kar sağlar.

Hisse almak ve satmak kolay bir işlem olmasına rağmen yatırımcı tek başına borsada işlem yapamaz. SPK yetki belgesi ve borsa üyelik belgesi olan aracı kurumlar ile işlem yapabilir.

Hisse senedi yatırımı mantığı; düşük fiyatı olan hisse senedini alıp belirli vade sonunda yükselen fiyattan satarak kar sağlamaktır. Hisse senetlerinin hareketlerini doğru tahmin etmek için borsa hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Yatırımcı borsa hakkında bilgi sahibi olduktan sonra hisse senetlerini de ayrıntılı olarak tanımalıdır.

Hisse analiz yöntemleri ile yatırım yapılacak hisse senetlerinin takibi yapılmalıdır. Bu şekilde hisse senetlerinin yükselenler listesinde yer alıp almadığı ve gelecek pozisyonları hakkında fikir sahibi olunur. Yatırımcını unutmaması gereken borsada yer alan hisse senetlerinin günlük artış ve azalış yaşayabileceğidir.

Yatırımcıların Tercih Ettiği Analiz Yöntemleri

Temel Analiz: Uzun vadeli yatırımcıların tercih ettiği bir tekniktir. Konusunu gelir tablosu, bilanço, döviz pozisyonları, şirket haberleri gibi konular oluşturur. Hisse senetlerinin gerçek değerlerini öğrenmek için etkilidir.

Teknik Analiz: Fiyat ve hacim dikkate alınır. Geçmiş dönem fiyat ve hacim verilerin analizi ile gelecek fiyatlara dair tahminler yapılır. Ve bu tahminler ile işlem yapılmaktadır. Politik gelişmeleri değil sadece fiyat hareketlerine dikkat eder.

Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler; Hisse Senedi Takibi

Yatırımcı ilgilendiği hisse senetlerini birçok yolla takip edebilir. Haber sitelerinden, banka ve borsa salonlarından, evde ve ofiste bilgisayar ile takip gerçekleştirilebilir. Faaliyet alanları sermaye piyasaları olan ve anlık haber akışı sağlayan Forex şirketleri takip için kullanılabilir.

Hisse senedinin takibi için en iyi yol interneti kullanmaktır.  Yatırımcılar şirketlerin web siteleri ve resmi kurumların web siteleri kullanılarak piyasa gelişmelerinden haberdar olabilir.

Kasım Ayı İlk Haftasında En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

KERVN : Yüzde 54’lük kazanç ile BIST 100’de ilk sırada.

KONTR: Yüzde 38.

SASA : Yüzde 31 kar sağladı. Haftaiçi yükselişi ile en çok takip edilen hisse senedi. Polyester sektöründedir.

GLYHO: Yüzde 30.

NTGAZ: Yüzde 30 kazanç getirdi.

Bu hisse senetlerinin yanında DOKTA, AKBNK, AKSEN, ARCLK, ASELS, BIMAS, SISE, THYAO, KCHOL, KOZAA, KRDMD, PETKM gibi hisse senetleri yer almaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir