CVV Kodu Nedir

CVV Kodu Nedir?

CVV Kodu Nedir; CVV kodu aslında Card Validation Value sözcüklerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan bir kelimedir. Asıl olarak kart güvenlik kodu anlamına gelmektedir. Online olarak yapılacak olan alışverişler sırasında kullanılır aynı zamanda bu kod ile kart sahibinin siz olduğunuz doğrulanır. Öyle ki bu bağlamda ise bu kod ile birlikte güvenli bir şekilde online alışveriş hizmet alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak bazı kartlarda ise CVV kodu karşımıza CVV2 veya CVC  gibi terimler ile de çıkmaktadır. Aynı zamanda bu kod 3D Secure kodlarına veya herhangi dijital kodlara benzemeyerek  ayrıca alınması gereken veya alınma ihtimali olan bir kod değildir. Bu kod yalnızca bankalara tarafından sizlere verilmiş olan banka ve kredi kartlarının üzerinde yer alan bir koddur. Aynı zamanda bu kodlar dilediğiniz zaman ve dilediğiniz şekilde değişmemektedir. Yalnızca kart değişikliği ile birlikte kodlarda değişiklik meydana gelmektedir.

CVV Kodu Kullanılmasının Nedenleri Nelerdir?

CVV Kodu Nedir; CVV kodunun kullanılması genel ve yaygın olarak online alışveriş yaparken ödeme sırasında karşımıza çıkmaktadır aynı zamanda bu kod ile ödeme işlemi tamamlanmaktadır. Bu koda online ödeme dışında yapılan ödemeler için kullanımına gerek yoktur.

Öyle ki pos cihazları veya buna ek olarak fiziki olarak yapılacak alışverişler sırasında bu kodu vermeniz veya girmenize gerek yoktur. Bunlara ek olarak bu kod sizlerin alışverişler sırasında herhangi bir şekilde dolandırıcılık söz konusu olmaması için güvenlik nedeni ile kullanılmakta olan bir koddur. Her kartın kodu ayrı ve özeldir. Atm’den para çekme veya para yatırma işlemleri sırasında kullanılmamaktadır.

CVV Kodu Nedir; Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

CVV kodu kişilerin online olarak alışveriş yapmalarına imkan sağlayan aynı zamanda bu hizmeti alırken güvenliklerini sağlayan kişilere ve her karta özel olarak verilmiş bir koddur. Ancak bu kodu kullanırken de bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Bu noktalar ise;

  • CVV kodunuz sizden habersiz bir şekilde alınması ve aynı zamanda kopyalanması ile birlikte kredi kartlarınız limit dolana kadar rahat bir şekilde kullanılmakTadır. Öyle ki bu şekilde olumsuz bir durum yaşadığınız zaman ise direkt olarak hizmet aldığınız bankaların müşteri hizmetlerine iletişime geçmeniz ve bu sırada ise kartınızı kullanıma kapatmanız gerekir.
  • CVV kodunun kullanılması yalnızca online veya uzaktan alışverişler sırasında geçerli olmaktadır. Alışveriş yapmayacak iseniz de, kart üzerinde bulunan CVV kodunu, son kullanma tarihini, kart şifrenizi banka çalışanları dışında herhangi bir kimse ile paylaşmamanız gerekir.
  • Alışverişler sırasında CVV kodunu paylaştığınız web sitelerinin güvenli ve aynı zamanda bilgilerini koruyan siteler olduğundan mutlaka emin olmanızda fayda vardır.

CVV güvenlik kodu genel olarak kredi ve banka kartlarınızın arka bölümlerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kod ya imza bölümünde yer almaktadır, ya da imza bölümünün üst tarafında yer almaktadır. Aynı zamanda burada yazılmış olan güvenlik kodu ise 3 haneden fazla rakamlardan oluştuğu durumda ise son 3 rakam baz alınarak güvenlik kodu olarak kabul edilir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir