Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri

Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri

Hiç düşmeyen hisse senetleri yüksek kazanç sağlamak isteyen yatırımcıların en merak ettiği konudur.  Ancak yatırımcı alacağı hisse senetlerini belirlemek ve kazancını katlamak için öncelikle borsa ve hisse senetleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalıdır.

Hisse Senedi Nedir?

Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri; Hisse senedi taşınır mallar olan menkul kıymetler yatırım aracıdır. Şirketlerin halka arz olan ortaklık paylarıdır. Farklı alternatifleri ile hisse senetleri en popüler yatırım aracıdır. İç piyasada yer alan hisse senetlerinin yanında dış piyasada da hisse senedi alınabilir. Hisse senetlerini alan yatırımcı şirketin ortağı olur. Standart getiri sağlamaz, şirket bilançosu ve yatırım kararları değerinde artış veya azalışa neden olur. Şirketlerin kazanç ve politikaları hisse senetlerinin değerini oluşturur.

Bu özellikleri ile hisse senetleri yüksek kar sağlayabilir. Fakat aynı oranda da zarar potansiyeli vardır. Bu yüzden yatırımcı bütün artı ve eksileri araştırıp yatırım yapmalıdır.

Hisse senedi işlemleri için SPK lisanslı aracı kurumdan hesap açılır. Ya da bankalara yatırım hesabı açmak gerekir.

Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri; Hisse Senedi Alımında Nelere Dikkat Edilmeli

  • Tanınmış ve bilinen şirket hisse senetleri seçilmeli.
  • Seçilen hisse senedi alınmadan önce değer değişimleri takip edilmelidir.
  • Şirket bilançoları ve web siteleri incelenerek bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Seçilen şirket sürekliliği olan ve gelecekte faaliyetlerine devam edebilecek bir şirket olmalıdır.
  • Analiz yapmadan diğer insanların tavsiyelerine uymak.
  • Spekülasyon ve manipülasyonlara uyarak fevri alım-satım yapmak.

Hiç düşmeyen hisse senetleri belirlenmesinde senetlerin sahip olduğu haftalık, aylık ve yıllık grafikler oldukça önemlidir. Yatırımcılar bu grafikleri inceleyip, analiz ederek karar vermektedir. Şirketlerin borç yükü, faiz giderlerini karşılama gücü, likidite oranı gibi değerler şirketin hisse senetlerinin değer istikrarı hakkında bilgi sağlamaktadır. Yatırımcı bu verilere bakarak stratejisini geliştirir ve yatırım yapar.

Hisse senetlerinin değerini anlamak için senetlerin belirli bir süre takip edilmelidir. Yükseliş mi düşüş mü yaşanacak anlamak için farklı analiz araçları kullanılmaktadır.

2022 yılında enflasyon, savaş ve karantina bazı sektörlere kazandırırken bazı sektörlerde kaybettirdi. Enerji, tarım, gıda sektörleri kazanırken; teknoloji, otomotiv ve turizm sektörleri kaybetti.

Hiç Düşmeyen Hisse Senetleri

Occidental Petroleum: Petrol ve doğalgaz. Yılbaşından beri dolar bazında 2 katından fazla yükseldi. Karını 3.416% olarak belirtti.

Exxon Mobil: Petrol ve doğalgaz. %44 kar sağlamıştır. Karını 100% olarak açıkladı.

Coca-Cola Company: Kola ve gazlı İçecekler. 10% yükseldi.  Borsanın sert düşüşlerinden etkilenmedi. Karını 24% olarak açıkladı.

Mosaic Co. : Kimyasal tarım ürünleri. Dolar bazında 20% kar. 654% kar artışı bildirdi.

The Hershey Company: Çikolata ve atıştırmalık ürünler. Dolar bazında 15%’ten fazla kar.

Bunların dışında son beş yıl içerisinde düşüş yaşamayan hisse senetleri arasında: Aselsan – Türk Hava Yolları – Garanti – Halkbank – LOGO – SODA – Dardenel

TBORG – PARSN – Marshall – Akbank – Durdo yer almaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir