Anormal Getiri Nedir?

Anormal Getiri Nedir?

Getiri, yatırım performansını değerlendirmek için bir ölçüdür. Normal getiri; bir yatırımın emsallerine göre ne kadar iyi performans gösterdiğinin temel ölçüsüdür. Peki anormal getiri nedir, yaygın nedenleri nelerdir?

Finansta Anormal Getiri Nedir?

Yatırımcılar, yüksek risk seviyeleriyle ilişkili olabileceğinden, bu anormal getirileri sergileyen yatırımlara karşı dikkatli olmalıdır. Anormal getiri nedir, nasıl oluşur?

Finansta anormal getiri; bir menkul kıymetin ya da yatırımın, ilgili zaman dilimindeki performansın tanımlamak için kullanılan bir ölçüdür. Varlığın ortalama yıllık getirisi ile bu getirilerin aynı dönemdeki standart sapması arasındaki yüzde farkı ile tanımlanır.

Finansta Anormal Getirinin Bazı Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Finansta anormal getirilerin bir dizi yaygın nedeni vardır. Borsa dalgalanmaları, faiz oranlarındaki değişiklikler ve içeriden öğrenenlerin ticareti gibi bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Ancak bunlarla sınırlı değildir.

 • Menkul kıymetin değerindeki ani bir artışın, menkul kıymetin değerindeki bir düşüşün ya da yatırımın altında yatan temel koşulların değişmesi sonucu oluşur.
 • Uygunsuz yatırım kararları alınması durumunda meydana gelebilir.
 • Hileli faaliyetler gösterilmesi ya da piyasa manipülasyonu oluştuğunda meydana gelebilir.
 • Şirketin genel sağlığı ve temettü ödeme kabiliyeti de dikkate alınmalıdır.

Bu olaylar, yatırımcılar için büyük kayıplara yol açabilir ve finansal piyasaları istikrarsızlaştırabilir. Anormal getirilerin bir finansal yatırımın iyi gidip gitmediğinin yalnızca bir göstergesi olduğunu unutmamak gerekir.

Anormal Getiriyi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Enflasyon ve piyasa oynaklığı dahil olmak üzere, normal getiriyi etkileyebilecek bir dizi faktör vardır. Anormal getiri nedir, bu getirilerin sonuçları nelerdir? Anormal getiri, tarihsel normdan sapan bir getiridir.

Piyasa koşulları, şirket performans ve bireysel yatırımcıların davranışları dahil olmak üzere, birçok faktör, anormal getiriyi etkileyebilir.

Anormal getirileri önlemek için yapılabilecek birçok şey vardır ancak, hangi yaklaşımı izleyeceklerine karar vermek, nihayetinde bireysel yatırım aracına bağlıdır.

 • Piyasada yüksek düzeyde likidite sağlamak;
 • Yüksek riskli yatırımlara erişimi sınırlamak;
 • Etkin risk yönetimi politikalarına sahip olmak;
 • Yatırımın iyi çeşitlendirildiğinden emin olmak;
 • Yatırımı yakından izlemek gibi önlemler alınabilir.

Anormal getirileri önlemek için yapılabilecek çeşitli şeyler vardır ancak, sonuçta anormal getiri türüne de bağlıdır.

Finansta Anormal Getirilerin Sonuçları Nelerdir?

Finansal piyasaların genellikle verimli olduğu düşünülür. Buda yatırımlardan beklenen getiriyi sağladıkları anlamına gelir. Bununla birlikte, finanstaki getiriler anormal derecede yüksek veya düşükse, bu piyasada istikrarsızlığa ve fiyatlarda değişikliklere yol açabilir.

Peki Anormal getiri nedir, anormal getirilerin sonuçları nelerdir? Anormal getiriler; şans, kasıtlı manipülasyon veya yanlış fiyatlandırılmış varlıklar dahil olmak üzere bir dizi faktörden kaynaklanabilir.

Finansta anormal getirilerin sonuçları şu şekildedir;

 • Anormal getiriler; finansal riskte artışa neden olabilir ve bu da yatırımcılar ve bir bütün olarak finansal sistem için olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Piyasa fiyatlarının bozulmasına neden olarak piyasaların etkinliğini baltalayabilirler.
 • Anormal getiriler, finansal dolandırıcılıklara ve diğer suistimal biçimlerine yol açabilir.

Anormal getirilerin sonuçları; sapmanın ciddiyetine bağlı olabilir ancak, genellikle finansal ve operasyonel olmak üzere ikiye ayrılır. Finansal sonuçlar tipik olarak, bir yatırımcının portföy değerindeki değişiklikleri içerirken; operasyonel sonuçlar, bir şirketin nasıl çalıştığını etkileyebilir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir