Başabaş Noktası Nedir

Başabaş Noktası Nedir?

Ekonomi ve maliyet muhasebesi konularında harcamalar büyük önem taşır ve bu yüzden başabaş noktası nedir, nasıl hesaplanır gibi konular, işletmeler için gereklidir.

Başabaş Noktasının Amacı Nedir?

İşletmelerin maliyetlerini karşılamak için, ne zaman yeterli para kazandıklarını belirlemeleri gerekir. Bu yüzden başabaş noktası nedir konusunda bazı bilgilere sahip olunmalıdır.

Bir şirket, yeni bir ürüne yatırım yapıp yapmamayı düşünürken, başabaş noktasını bilmek isteyecektir. Böylece yeni ürünün, onu üretmenini maliyetinden daha fazla para kazanabileceği nokta görülmüş olur.

Başabaş noktası; bir işletme ya da bireyin giderlerinin gelirlerine eşit olduğu noktadır. Bireyler için; faturalarını ve diğer masraflarını karşılayacak kadar para kazandıklarını bilmeleri önemlidir.

Başabaş noktası şirketlere; başabaş gitmeden önce, ne kadar para kazanmaları gerektiğini gösteren grafiktir.

Başabaş Noktası Neden Önemli?

Başabaş noktası hem bireyler hem de şirketler için önemlidir çünkü, tüm maliyetlerin ödendiği ve ek gelir alınmadığı varsayıldığında, bir işletmenin karlı hale geldiği noktadır.

  • Başabaş noktası; yaşam maliyetlerini karşılamak için, ne kadar para kazanmaları gerektiğini gösterir.
  • Şirketler faaliyetlerine devam etmek için, ne kadar kar elde etmeleri gerektiğini görür.
  • Kişi ya da şirketler, başabaş gelmeden önce, ne kadar para kazanması gerektiğini anlayabilir.
  • Birey ya da şirketlerin; işine ne kadar para yatırabileceğini ve uzun vadede faaliyete devam edip etmeyeceklerini belirler.

Başabaş noktası, bir şirketin gelirinin maliyetlerine eşit olduğu nokta olduğu için önemlidir. Bir şirketin geliri, maliyetlerini aşarsa, faaliyete devam edebilir ve daha fazla kar edebilir.

Başabaş Noktası Hesabı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Birey ve işletmeler, maliyetlerini hesaplarken başabaş noktası nedir ve nasıl hesaplanır konusunda dikkatli davranmalıdır. Başabaş noktası; işletmelerin ve bireylerin gelirinin giderlerine eşit olduğu noktadır.

Genel olarak işletme ve bireylerin başabaş çıkmadan önce, belirli miktar para kazanmaları gerekir. Bu da şirketin büyüklüğü, sektörü ve diğer ayrıntılar dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Başabaş noktası hesaplanırken, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

  • Satın malın maliyeti, en önemli faktörlerdendir.
  • Malzeme maliyeti ve işçilik ile genel giderler hesaplamaya dahil edilir.
  • Satış hacmi de önemli faktörler arasında yer alır. Bu hem ne kadar ürün satıldığını hem de her satıştan ne kadar para kazanıldığını içerir.

Başabaş noktası hesaplanırken; sabit giderlerle birim satış fiyatının, değişen birim giderleri arasındaki farka bölünmesiyle hesaplanır. Üretim miktarı ve satış gelirleri, üretim giderlerine denktir ve yapılan işlem başabaş noktası analizi olarak adlandırılır.

Başabaş Noktası Grafiği Nasıl Kullanılır?

İşletme ve bireyler maliyetleri konusunda Başabaş noktası nedir dışında, başabaş noktası grafiğini kullanmayı da bilmelidir. Başabaş noktası grafiği; işletmenin ne zaman bir karlılık düzeyine ulaştığını belirlemeye yardımcı olmak için kullanılabilecek bir araçtır.

Bu çizelge iki şekilde yardımcı olabilir. Birincisi işletmenin ek yatırım yapmadan faaliyete devam edebileceği karlılık düzeyini belirleyerek ve ikincisi; yatırımda bir artışın ne zaman garanti altına alınabileceği konusunda rehberlik sağlamasıyla olur.

Başabaş noktası grafiğini kullanmak için, öncelikle istenilen karlılık seviyesini belirlemeniz gerekir. Grafik gelir X ekseni ve maliyetler Y ekseni arasındaki ilişkiyi farklı karlılık düzeylerini temsil eden noktalarla gösterir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir