Baz Puan Nedir

Baz Puan Nedir?

Baz puan nedir; Faiz oranlarında gerçekleşen değişimleri gösteren ölçü birimidir. Sayısal olarak virgülden sonra gelen dördüncü sayıdır. Oluşan 100 baz puanlık hareket %1 değişim yaşandığını anlatmaktadır. “BP” ile ifade edilir. Uluslararası piyasalarda “BPS” ifade edilir. Örneğin; faiz yüzde 17′ den yüzde 14’e düşmesi 300 baz puan kadar düşüşü ifade eder. Baz puan nedir; Toplam baz puan faiz oran hareketlerini belirtir.

Faiz Nedir?

Faiz nedir; Borç alınan paraya karşılık kullandığı süre için belirlenen ve ödeme zamanında borç paraya ilave edilen ücrettir. Alınan borç miktarı ve ödeme zamanına göre değişir. Ödemesi geciken veya nakdi olmayan borçlar içinde faiz istenebilir. Farklı faiz türleri vardır. Bunlar: Mevduat faizi, Banka faizi, Devlet faizi, Kredi faizi ile Tahvil ve bono faizleridir.

Dünya Faiz Türleri

Ülkemizde uygulanan ve haklarında bir miktar bilgi sahibi olduğumuz faizler dışında uluslararası faiz türleri bulunmaktadır. Bunlar:

LİBOR Faiz: Global finans piyasası içerisinde yer alan güçlü bankaların kendi aralarında uyguladıkları faizdir. Banka, kredi kartları ve mortgage oranlarının referanslarıdır.

FED: Bankaların günün sonunda hesapları eksiksiz kapatmalıdır. Bu durumu sağlayamayan bankalar eksiklerini diğer bankalardan borç ile kapatmaya çalışıyorlar, borç veren bankalara FED belirttiği faiz oranları ile borç veriyor. Baz puan nedir; Bu durumun temel nedeni ABD güveni.

ECB: Avrupa Merkez Bankasını Euro kullanan ülkelerde uyguladığı faiz.

ABD 10 Yıllık Tahvil: Yatırımcı minimum risk içeren ve yüksek kar sağlayacak yatırımlar yapma amacı taşır. Bu yüzden ABD gibi ülkeleri seçerler bu faiz türü de bu yatırımcılara için bir uygulamadır.

Faiz Oranı Nedir?

Faiz oranı, borç paraya karşılık ne kadar ücret alınacağını gösteren orandır. Faiz oranlarını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bağlı Para Politikası Kurulu belirler. Kurul faiz oranlarını dolaşımda olan para miktarı, para arzı, para talebi ve enflasyon oranına göre belirler. Para Politikaları Kurulu her ay toplanır ve bu toplantılarda faiz oranlarını değiştirir ya da aynı bırakır.

Bu oranlar sabitlemediğinde değişkenlik gösterebilirler. Faiz oranın değişim miktarıdır. Faiz oranları, faiz türlerine ve bankadan bankaya değişebilir.

Baz puan nedir; Merkez Bankası faiz oranına 150 baz puan indirim uygulayarak % 10,5 seviyesine getirdi. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’ nun sonraki toplantısı 24 Kasım 2022 tarihinde yapılacaktır. Bu toplantıda faiz oranları hakkındaki karar merakla beklenmektedir.

Faiz Oranı Kararının Piyasaya Etkileri

Merkez Bankası faiz oranında indirim kararı banka kredi faizleri aşağı yönlü hareket eder. Bu durum kredi kullanımının artması demektir.

Faiz oranlarının düşürülmesi ile yatırımlar artar, tüketim artar ve tasarruf azalır.  Tasarruf azaldığı için dolaşımdaki para artar ve yeni iş ve istihdam imkânı oluşur.

Baz puan nedir; Faiz oranlarında indirim yapılması doların fiyat artışı yaşaması demektir. Ayrıca altında faiz indirimi sonucunda fiyat artışı yaşanır. Borsada yükseliş yaşanır. Bunun nedeni vatandaşların paralarını borsada değerlendireceğinin düşünülmesidir.

Ayrıca Merkez Bankası faiz kararını açıklar iken faiz oranında yapılan indirimin bir süre daha devam edeceğini ve bir sonraki toplantıda da aynı yönde karar verileceğini bildirmiştir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir