BIMAS Hisse Senedi Nasıl Alınır

BIMAS Hisse Senedi Nasıl Alınır?

BIMAS Hisse Senedi Nasıl Alınır; Yatırımcısına kazanç sağlaması yanında farklı imkanlarda sunmaktadır. Hisse senedi yatırımı basit bir işlem ancak sonrasında kazanç elde etmek için azami dikkat göstermek gerekmektedir. BIMAS Hisse Senedi Fiyatları; 1995 senesinde organize parkende sektöründe Türkiye‘nin büyük pay sahibi olan Bim A.Ş aittir. Tüketim ve temel gıda üzerine faaliyet gerçekleştirmektedir. Yurt dışında faaliyet alanları Mısır ve Fas’tır.

Yatırım için bu aracı tercih eden yatırımcı hisse senedi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yatırımcının bilmesi gereken ilk bilgiler; hisse senedi fiyatı çeşitleri ve verilen emirlerin süreleridir.

Hisse Senedi Fiyat Tipleri

Hisse senedi kirli fiyat ve temiz fiyat şeklinde ayrılmıştır. BIMAS Hisse Senedi Nasıl Alınır; Kirli fiyat, biriken faiz ve varlığın kira bedellerini içerisinde bulunduran hisse senedi fiyatıdır. Temiz fiyat, finansal varlığın faiz ve kira bedelinde arındırılışmış fiyattır. Hisse senedi emir tipleri çeşitlilikler göstermektedir. Bunlar;

Limit Order: Yatırımcı hisse senedi fiyatı kaç adet hisse senedi alınacağı miktarını aynı anda verilir. Limit fiyatlı emirler olarak da bilinirler. Belirli bir sıralama içerisinde gerçekleştirilir. Sırası gelene kadar diğer emirler pasif durumdadır.

Market Order: Piyasa emirleri. Sadece miktar bilgisi içerirler. BIMAS Hisse Senedi Fiyatları; Diğer taraf fiyatlı emirler ile en iyi eşleşme oluştuğunda işlemlere başlanır. Emirlerde eşleşme gerçekleşmez ise kendiliğinde son bulurlar. Emir defterlerinde beklemeye alınır, işlem gerçekleşmediğinde iptal olur.

Market to Limit Order: Piyasadan limite emirler olarak bilinir. Miktar girilir, fiyata yer verilmez. Bir tek diğer tarafın en iyi fiyat emirleri ile karşılaştığında işleme dönüşür. İşlem            olarak gerçekleşmeyen emirler limit fiyatlı emirlere evrilir ve  pasif olarak emir defterlerinde yer edinirler.

Imbalance Order: dengeleyici emirler. Borsa seanslarında tek bir fiyat emri veren, fiyatın belirlenmesinde etkisi olmayan ve fiyat eşitlenme seviyesine gelemeyen fiyatlara işlem emirleri verilmesidir.

BIMAS Hisse Senedi Nasıl Alınır; hisse seneleri için farklı emirler bulunmaktadır. Günlük emirler, borsada verilen bütün emirler tersi bildirilmediği sürece tüm gün geçerlidir. İşlemler gerçekleştirilmez ise iptal olurlar.

KİE (kalanı iptal et) emri, miktar ve fiyat piyasaya ulaştığı anda gerçekleşmeyen kısım iptal olur. BIMAS Hisse Senedi Nasıl Alınır; İptale kadar geçerli emir, borsa birincil piyasada değişken ve sabit fiyatlı talep toplama emirleri halka arz süresi bitimine kadar devam eder.

Tarihli emir, fiyat için son geçerlilik tarihi belirlenir. Üst limite yönetim kurulları karar vermektedir.

BIMAS Hisse Senedi Nereden Alınır?

SPK yetkili belgesi olan kurumlar hisse senedi işlemlerinde yetkilidir. Ayrıca piyasada yer alan kurumların bütün hisse senetlerinde işlem yapma yetki bulunmayabilir. Hisse senedi işlemlerinin belirlenmiş komisyon oranları mevcuttur. Bu oranlar kurumdan kuruma farklılık gösterir. BIMAS Hisse Senedi Nasıl Alınır; Çalışacağı aracı kurumu piyasadan seçen yatırımcı işlemlerine başlayabilir. Bunun içinde öncelikle kurum ile gerekli olan anlaşmaları sağlamsı gerekmektedir.

BIMAS Güncel Veriler

BIMAS temettü tarihi 2022 Haziran, işlem hacmi 14 kasım 2022 için 1,065,536,927,00; gün içinde en yüksek 137,20 TL ve en düşük 134,70 TL


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir