Değer Kazanacak Kripto Paralar

Değer Kazanacak Kripto Paralar

Değer kazanacak kripto paralar 2022 içerisinde de ilgi görmeye devam etti. Yatırımcısına yüksek kazançlar sağlayan kripto paralar varlığını sürdürürken, piyasaya çok sayıda yeni kripto para sunulmaya devam etmiştir. Bu gelişmeler yatırımcıların kripto para alırken karar vermede zorlanmasına neden olmaktadır.

Piyasa çeşitliliğinin artması ve kripto paralarda oluşan ani hareketlenmeler, yatırımcıların kararsız kalmasına neden olmaktadır. Kripto paralar yatırımcılarında bazıların kazandırır iken bazılarına kaybettirmişlerdir. Değer kazanacak kripto paralar kripto para borsasında ilk sıralarda yer alan kripto para birimleri kısa vadede kazanç sağlamak isteyen, risk seven ve deneyimli yatırımcılara uygundur. Kripto piyasasına yeni giren kripto paraların ise uzun vade de yatırımcısına kazanç getirmesi beklenmektedir.

Kripto para piyasasında Metaverse coinleri, doğa dostu coinler, oyun coinleri, DeFi coinler, deflasyonist kripto para birimleri ve blockchain temelli oyunlar geliştirilmiştir. Uzmanlara göre bu coinler uzun vadede yatırımcısına kazanç getirmesi beklenen kripto paralardır.

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT değişim yapılamayan tokenlerdir. Bu kripto paralar dijital formdadır. NFT’ ler eşsiz oldukları için değiştirilemez. Bir nevi gerçek hayattaki sanat eserlerine benzemektedirler. Yatırımcılardan birine ait olan NFT başka bir yatırımcıda olamaz. Coinlere benzer özellikler barındırırlar. Sanal cüzdanlar arasında transfer edilebilir. Transfer işlemleri seri, güvenli ve düşük masraf ile gerçekleştirilir.

NFT minting ile yaratılır. Minting işlemi Ethereum gibi akıllı blok zincirleri üzerinde gerçekleştirilir. İşlem sonucunda NFT’ nin yaratıcısına ait olduğu doğrulanır. NFT varlıklar parçalanarak satılabilir. Yaratıcı NFT nin bir bölümünü piyasada satar ile bir kısmını da elinde tutmaya devam edebilir.

Uzmanlara göre NFT’ler yatırımcısına yüksek kazançlar getirmektedir. Değer kazanacak kripto paralar için son dönemlerin tercih edilen kripto piyasasının popüler ürünlerinden olan NFT tokenlerinden bahsedilebilir. NFT’ler dijital koleksiyonlar, oyun, spor gibi bir çok alanla ilgili olarak yaratılabilir. Cem Yılmaz NFT’leri gibi dijital koleksiyonlar için örnektir. NFT’ lerde emlak sektörüde yer almaktadır. Decentraland, Somnium Space,Axie Infinity, The Sandbox, Crypto Voxels platformları NFT’ lerin yer aldığı en bilindik platformlardır. Bu kripto paralara uzun vadede gelecek vaat eden yatırımlardır.

DeFi Coin Nedir?

Kripto piyasasında merkez bağlantısı olmayan finans tasarımlarıdır. Değer kazanacak kripto paralar arasında  Dash 2 Trade, Tamadoge (TAMA), DeFi Coin (DEFC), IMPT (IMPT), Lucky Block (LBLOCK) , Yearn.finance (YFI), SushiSwap (SUSHI)  gibi DeFi coinlerden bahsedilebilir. Bu coinler kripto piyasasında yeni oldukları için bazıları henüz ön satış aşamasındadırlar. DeFi kripto paralarının işlem gördüğü platformlar içerisinden yatırımcı kendisine göre uygun olanı seçerek işlemlere başlayabilir.

Kripto Para Yatırımı Riskleri

Yatırımcı ilk olarak kripto para yatırımı kendisine uygun mu konusunda karar vermelidir. Kripto piyasası maksimum hareketlilik yaşanan bir piyasadır. Piyasada oluşan hareketlenmeler bir anda yükseliş ve düşüşlere neden olmaktadır. Yatırımcının kripto para almadan önce ne kadar riski karşılayabileceğine karar vermelidir. Piyasada her ticaret ve yatırımda olan kandırılma riski vardır. Bu yüzden kripto piyasasında tanınan ve güven duyulan diğer yatırımcılar ile alışveriş yapılmalıdır. Hep söylendiği gibi bilgi sahibi olmadan yatırım ve işlemlere başlamamalıdır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir