Emtia Nedir

Emtia Nedir?

Emtia nedir; Ticarete konu olan ve kazanç sağlayan ürünlerdir. Geçmişten günümüze ekonomiler için önemli bir konudur. Ülkelerin sahip olduğu emtialar zenginliğin göstergesidir. Türkiye’de 133 farklı emtia borsası bulunmaktadır. Ve bu borsalar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ ne bağlıdır.

Emtia nedir; alım-satım işlemlerine konu olan ürünlerdir. Bunların dışında enerji, tarım ve metal sektörü emtiaları ekonomilerin önemli kısımlarını oluşturur. Tarım emtiaları buğday, mısır, büyükbaş – küçükbaş hayvanlar, kereste, kahve ve pamuk gibi ürünlerden meydana gelmektedir.  Metal emtiaları altın, bakır, gümüş ve platin gibi ürünlerden oluşur.  Enerji sektörü emtiaları petrol, doğalgaz, benzin gibi ürünlerde meydana gelir.

Ürünlerin emtia nedir sorusuna cevap olabilmesi için 3 özelliği taşıması gerekmektedir. Bu özellikler işlenmemiş yani ham olmalı, uzun süre saklanabilmeli, fiyatları pazar değiştirecek kadar hareketli olmalıdır.

Emtia ürünleri fiyatları borsa içerisindeki arz-talep dengesine göre belirlenmektedir. İklim değişiklikleri, afetler, ekonomik gelişmeler ve salgınlar gibi etmenler den emtia piyasası direkt olarak etkilenir.

Emtia Borsası Nedir?

Emtiaların işlem gördüğü piyasalardır. Vadeli emtia işlemleri yapılan en yüksek hacimli borsa Şikago Ticaret Borsası (CBOT) tır.  Emtialar farklı borsalarda işlem görmektedir. Vadeli ve spot işlemlere konu olmaktadırlar. Diğer yatırım ürünlerinin kar oranına daha düşük kazanç getirirler.  Dünyada ilk emtia borsası Amsterdam Borsası sayılır.

Emtia borsaları yumuşak ve sert şeklinde sınıflandırılır. Yumuşak emtia nedir; kahve, şeker, buğday, mısır ve kahve benzeri ürünleri ifade etmektedir. Piyasa dalgalanmalarının dışında kalmak isteyen yatırımcılar bu emtiaları seçer. Bu sayılan emtialar dışında kalan petrol, altın benzeri ürünler sert emtialardır.

Emtia Borsalarında İşlem Yapma

Emtia borsaları her zaman ekonomilerde etkin olmuştur. Bu borsalarda fiyat diğer ekonomiler, siyasal ve arz-talep ile alakalı olarak değişir. Fiyat dalgalanmaları fazla olduğu için yüksek risk taşıyan ve yüksek kazanç getiren yatırım ürünleridir.

Emtia borsalarında Forex, borsa ve VİOP şeklinde işlemler görmektedir. Yatırımcı kendisine ve amacına göre bir platform tercih ederek işlemlere başlayabilir.

Emtia Borsalarının Avantajları

  1. Yatırımcıların risk paylaşımını sağlama ve portföyü genişletme imkânı sağlar.
  2. Enflasyon zamanlarında para değer kaybı yaşarken, emtia değerlerinde minimum değişim yaşanır.
  3. Emtia likit bir piyasa sayılır ve petrol, altın ve doğalgaz ürünlerinde likit seviyesi geçerlidir.
  4. Fiyat dalgalanmalarının ne zaman yaşanacağının

Yatırımcılar için emtia nedir sorusunda sonra önemli olan bu piyasaların riskleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu risklerden bazıları:

  • Emtia değeri, ticaret sırasında ticarete konu olan emtia ile ilgili olan yeni bir ürün yaratılması risk oluşturur.
  • Petrol, altın gibi emtialar için tahmin yürütmek güçtür ve zarar edilmesine sebep
  • Dalgalı yapısı nedeni ile yatırımcılar için risk oluşturur.
  • Dış etmenlerden etkilenen bir piyasa olduğu için arz-talep dengesi her an değişebilir.

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir