Eurobond Nedir

Eurobond Nedir?

Eurobond nedir, borçlanma aracıdır. Devlet veya özel şirketlerin dış dünyadan gelir elde etmek için döviz üzerinden satışa sundukları borçlanma aracıdır. Eurobond alt limit 2000 USD’ dir. Eurobond’ ların işlem alt limit tutarı birbirinden farklı olabilir.

Eurobond nedir, ihraç eden ülke ya da piyasadan farklı para birimine ihraç ettiği hamiline yazılı tahvillerdir. Subordinated ve Sr. Ordinated olarak piyasada yer alırlar. Temelde aynı formatta olsalar da ödeme tarihleri farklıdır. Ordinatedler önce ödenir ve fazla getiri sağlar.

Euorobond birikimini yabancı para cinsinden yatırım araçlarında uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişilere ve kuruluşlara uygundur. Diğer borsa işlemlerinin yapılış şekilleri ile benzerlikler içerir. Günümüz teknolojisi ile online işlem özelliği mevcuttur.

Eurobond Nedir; Özellikleri

 1. USD, Euro, Japon Yeni, İsveç Frangı gibi döviz türleri ile yapılır.
 2. Genelde 5-30 yıl arası vadeye sahiptir.
 3. Uzun vadeli tahviller oldukları için kuponlu ihraç edilir. Faizleri önceden belirli olan ve artış gerçekleşmeyen kuponlar elinde tutan kişiye, ödeme dönemlerinde düzenli nakit geliri aktarır.  Ödemeler döviz cinsinden yapılır.
 4. Usd tahvili 6 ayda bir, EURO tahvilleri için yılda bir kupon geliri sağlar. Faizleri, basit yıllık faiz olarak belirlenmiştir.
 5. Piyasa koşularında vadesi gelmeden nakide çevrilebilir.

Eurobond Yatırım Avantajları

 • C. Hazine Müsteşarlığı güvencesindedir.
 • Kuponlar belirli dönemlerde faiz geliri ile likidite sağlar.
 • Çeşitli vade seçenekleri
 • Yüksek likidite
 • Uluslararası piyasada işlem gören popüler finansal ürünlerdir.
 • Vergi avantajı sağlar.

Eurobond Yatırımının Riskleri

 1. En önemli riski, ülke risk primi olan CDS oranlarının artışıdır. Artış eurobond fiyat hareketlerini olumsuz etkiler, getirilerinde azalma yaşanır.
 2. Gelişmiş ülkelerin faiz artışları.
 3. Uzun vadeli oldukları için küresel piyasalardaki dalgalanmalar eurobond yatırımcıları için risk oluşturur.
 4. Yüksek faizli şirket eurobond’ları tercih edilirse, firmalarda oluşan olumsuzluklar para kaybına neden olarak risk oluşturur.

Eurobond Kavramları

Nominal Değer: Eurobondlar ihraç sırasında belirli bir birim değer karşılığında piyasada yer edinir.  Karşılık vade dolunca sağlanacak getiridir.

Kopun Ödemesi: Üzerinde yazılı kupon oranı kadar USD cinsinden yıl içinde iki, USD dışındaki para birimleri üzerinden yıl içinde bir defa ödenen paradır.

Temiz Fiyat (Clean Price): temiz fiyat işlem görmesidir. Faizlerinde birikme olmadan ürünün piyasa değerini gösteren fiyat üzerinden piyasa dolaşımına katılır.

Kirli Fiyat ( Dirty Price): İşlemler sırasında  faiz bedellerinin de eklendiği fiyattır.

Eurobond fiyatlarında ihraç edildikleri yerin ekonomik performansları ile birlikte uluslararası piyasalarda yaşanan olumlu – olumsuz bütün olaylar etki yaratır. Eurobond’ lar olumsuzluklar içerse de gelir sağlamaya devam etmektedir. Yatırımcı ise barındırdığı bütün risk faktörlerine rağmen eurobond yatırımından vazgeçememektedir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir