Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar

Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) Nedir?

Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK nedir; mali terimlerden biridir. İşletme verimi ve kar oranlarını karşılaştırılmasına olanak tanımaktadır. İngilizce EBITDA ile ifade edilmektedir. FAVÖK aldığı değerlerin pozitif veya negatif olması şirketlerin finansal durumlarının yorumlanmasını sağlar.

FAVÖK eksi değerli ise şirketin zarar ettiği veya FAVÖK artı değerli olursa şirketin kar sağladığı göstermektedir.  FD FAVÖK ile firmaların ulusal ya da uluslararası ekonomilerde kıyaslanmasını sağlamaktadır. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) nedir; firmaların devri gündeme geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Ticari faaliyet gösteren firmaların mali durumlarını görmek için düzenlenir. Devir işlemlerinin olmazsa olmaz unsurlarında bir tanesidir. Şirketlerin değerinin belirlenmesi FAVÖK değeri ile hesaplanır.

FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) Marjı Nedir?

FAVÖK oranıdır. Vergi, faiz ödemesi ve amortisman giderleri çıkarılmadan bütün kazancın yüzde olarak değeridir. Yani FAVÖK/Toplan Kazanç formülü FAVÖK marjını vermektedir.

Faiz, Amortisman Ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) Önemi

  • FD/FAVÖK ile aynı sektörde yer alan ve benzer özellikleri olan firmalar bir birleri ile karşılaştırılır.
  • FAVÖK Faaliyet alanları benzer olan uluslararası firmaların karşılaştırılmasını sağlamaktadır.
  • Aynı faaliyet alanlarında olan firmalardan FD/FAVÖK oranı düşük olan firmaların fiyatı daha uygun sayılır.

FD FAVÖK Ne Kadar Olmalıdır?

Firmaların piyasa ve gerçek değeri farklıdır. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) nedir; firma devir işlemleri sırasında başvurulan inceleme ve analizlerde biridir. Gerçek firma değeri, firma borcunu da içerdiği için firmalar hakkında daha net ve doğru bilgiler vermektedir. Firmanın gerçek değeri = Firma piyasa değerinden firmanın toplam parasının çıkarılmasıdır. Negatif ve pozitif değer almasına göre FAVÖK değeri yorumlanır. FAVÖK değeri negatif çıkar ise ödemeler yapılmadan firmanın zarar ettiği, FAVÖK pozitif çıkar ise firmanın kar sağladığı anlaşılmaktadır.

FAVÖK hesaplanması ve yorumlanmasında FAVÖK çarpanı, FAVÖK gideri, FAVÖK artışından yararlanılır.

FAVÖK Çarpanı Nedir?

FAVÖK çarpanı, firmanın kar miktarı ile firmanın değerinin kıyaslamaya yarayan orandır. Firma öz kaynaklarının toplam değeri, net borç ve ödenecek payları toplama ile ulaşılan değer FAVÖK çarpanıdır. Ulaşılan bu değer devir işlemleri sırasında kabul edilen değerdir.

FAVÖK Artışı Nedir?

FAVÖK büyümesi, firma karının artığı dönemler ile oluşur. Oranın artışı sebebi FAVÖK giderlerinin azalmasıdır.

FAVÖK Gideri Ne Demektir?

FAVÖK nedir; firmaların brüt karını ifade eder.  FAVÖK gideri, satışı gerçekleştirilen ürünlerin masraflarıdır. Masraflar azaldığı oranda FAVÖK geliri yükselir.

Düzetilmiş FAVÖK Ne Demek?

Bu kavramda Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) nedir; kavramı gibi firma devri sırasında ortaya çıkmaktadır. Firmanın kar oranında yanlışlık veya eksiklik olduğu durumlarda başvurulur. Firmanın gerçekleştireceği yatırım ya da projeler nedeni ile masrafların fazla çıkması ile FAVÖK düşük çıkar. Düzeltilmiş FAVÖK yaşanan bu durumların düzeltilmesi ile oluşur.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir