Hisse Senedi Önerileri

Hisse Senedi Önerileri

Hisse senedi önerileri yatırımcıların üstünde en çok durduğu konulardandır. Yatırımcılar hisse senetlerine yatırım yapmadan önce bu senetler ve işleyişleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü bilgi sahibi olmadan yapılan yatırımlar kazanç yerine zarar getirebilmektedir.

Hisse Senedi Önerileri; Hisse Senedi

Hisse Senedi Önerileri; Sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıkların belgelemek amacı ile verdikleri kıymetli evraklardır. Şirketin anaparasının eşdeğer parçalarındandır. Mülkiyet ve ortaklığı temsil etmektedirler.

Standart bir getiri sağlamaz, şirket yatırımları ve bilançolarına göre fiyatları değişiklik gösterir bu da getirilerini etkilemektedir. Hisse senedi ihracı için Sermaye Piyasaları Kurulu’ undan izin almak gerekmektedir.

Anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve özel kanunlar ile kurulmuş kurumlar hisse senedi çıkarabilir.

Bu özelikleri ile hisse senetleri borsada en çok işlem gören ve yatırımcılar ile şirketler için önemli belgelerdir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hisse senetleri ile işlem yapmak oldukça kolay hale gelmiştir.

Hisse Senedi Önerileri; Hisse senetleriyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  1. Yatırım konusunda sınırlama yoktur.
  2. Hisse senetlerinin fiyatlarının etkileyen faktörle bilinmelidir.
  3. Vurgun amaçlı hisseler bulursanız bir anda çok kazanabilir ama bir anda da hepsini kaybedebilirsiniz.
  4. Borsaya girmeden önce en azından az bir süre deneyim kazanmak gerekir.
  5. Yatırımcı hiç bilmediği sektörler yerine; fikir sahip olduğu ya da oldukça bilgi sahibi olduğu alanları seçmelidir.
  6. Likiditeleri yüksek yatırım araçlarıdır.

Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hisse senedini almadan önce bir süre alınacak senetlerin değer değişimleri takip edilmelidir.
  • Tanınan ve köklü şirket hisse senetleri alınmalıdır.
  • Bilgi sahibi olabilmek için şirket web sitesi ve bilançosu incelenmelidir.
  • Spekülasyonların hisse senedini nasıl etkilediği ve şirketin üretim istikrarı takip edilmelidir.

Hisse senetlerinin fiyat hareketlerini gösteren haftalık, aylık ve yıllık grafikler mevcuttur. Bu grafikler yatırımcılara senetleri inceleme ve veriler hakkında yorumlama imkânı sunmaktadır. Hisse senedi almak için şirketler ile ilgili bakılan diğer değerler; cari oran, alacakların tahsil hızı, likidite oranı, stok eritme hızı, şirket borç yükü, faiz giderlerini karşılama gücü, aktif karlılık oranlarıdır.

Hisse Senedi Önerileri; Yatırımcılar hisse senedi alacakları zaman kendi bilgilerinin yanında uzman görüşlerinden de faydalanırlar. Kazanç sağlamak isterken zarara uğramak istemeyen bu yatırımcılar piyasa takibine oldukça önem vermelidirler. Yatırımcının piyasayı tanıması kadar kendisini de tanıması gerekir. Kendi risk sınırlarını bilmeyen yatırımcı piyasayı ayrıntılı olarak bilse bile kazançtan çok zarar edebilir.

Hisse senetleri önerisi almak isteyen yatırımcılar borsa takibi yapmalı, analistlerin ve uzmanların görüşlerini incelemelidir. Borsa ve hisse senedi takibi pek çok yolla yapılabilir. Bu yolların en çok kullanılanı yatırımcı ve uzmanların sürekli etkileşim içinde olabildiği sosyal medya mecralarıdır.

Yatırım için önerilen hisse senetleri son yıllarda değer kaybetmeyen şirket hisselerinden oluşmaktadır. Bu hisse senetlerinden bazıları Aselsan, Şişecam, SASA, Hektaş, Garanti Bankası, JANTS, AKSEN,EGEEN, BRYAT, VESKE, ALARK hisse senetleridir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir