İthalat Ve İhracat Nedir

İthalat Ve İhracat Nedir?

İhracat işlemi ithalatın tam tersi olan bir durumdur. Ticaretin olmazsa olmazı olan bir durumdur. Peki ithalat ve ihracat nedir?

İthalat işlemi genel tabir ile yurtdışında üretimi yapılmış olan bir ürünün veya malın ülke içerisine satın alınması işlemi olarak adlandırılır. Başka bir kelime anlamı ise dış alımdır. İhracat kelime anlamı ise ithalat işleminin tam tersi olan bir durumdur. Bu bağlamda ise yani ülke içerisinde üretilmiş olan bir ürünün veya malın yabancı ve dış ülkelere döviz karşılığında satılmasıdır. Bu işlemin diğer bir adı ise dışa satım olarak nitelendirilir.

İthalat Ve İhracat Yapacak Olan Kişilerin Sahip Olması Gereken Belgeler Nelerdir?

İthalat Ve İhracat Nedir; İlk defa ithalat veya ihracat yapacak olan kişilerin bazı belgelere sahip olması zorunludur. Aynı zamanda Gümrük İdaresine kayıt olmaları gerekir. Kayıt için gerekli olan belgeler ise  ;

  • Tüzel olan kişilerin imza sirküleri bulunması zorunludur.
  • Tüzel kişiler için gerçek kişiler için ise imza beyannamesi bulunması gerekir.
  • Tüzel kişiler için faaliyet belgeleri bulunmalıdır.
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetelerinin bulunması gerekir.
  • Vergi mükellefiyet yazılarının bulunması gerekir.
  • Temsil edilmesi gereken birisi söz konusu olduğunda ise vekaletname bulunmalıdır.
  • Yetkili kişilerin nüfus cüzdanları bulunmalıdır.

İthalat ve ihracat yapacak olan gerçek ve tüzel kişilerin bu tür belgelere sahip olması zorunludur.

İhracat Ve İthalatın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İthalat Ve İhracat Nedir; Günümüzde neredeyse bütün işletmeler küresel ölçekte rekabet etmeye başlamıştır. Bu konuda ise bir işletme büyüme ve gelişme kaydettiği zaman ise girişimciler ellerinde bulunan ürünleri ithalat ve ihracat yolu ile birlikte daha büyük alanlara sunmayı hedeflemişlerdir. Bu konuda ise ithalat ve ihracat işletmelerin daha çabuk ve daha hızlı bir şekilde büyümesine çok fazla olanak sağlamaktadır.

İthalat Ve İhracat Nedir; İthalatın Faydaları Nelerdir?

İthalat sizleri hedeflerinize ulaştırma ve aynı zamanda kar marjlarını arttırma konusunda oldukça destekleyicidir. Hatta öyle ki potansiyel yollardan en idealidir. İthalat hizmeti gerek küçük gerek ise orta ölçeğe sahip olan işletmeler için yurt dışında daha büyük pazarlara ulaşım sağlaması ve aynı zamanda bu bağlamda ise daha fazla gelişmesine fayda sağlar. İthalat ile birlikte işletmelerin piyasa değerinde artış sağlanır buna ek olarak ise işletmelerin daha fazla büyümesine yardımcı olur. Öyle ki açık denizler ile yapılacak olan ithalat aynı zamanda daha düşük fiyatlar ile uluslararası olan ticaret anlaşmaları ile birlikte de daha fazla ve çok faydalı avantajlar sağlanmış olur.

İhracatın Faydaları Nelerdir?

İşletmeler elinde olan ürünleri ihraç ederek aynı zamanda ise ihracat konusunda da pazar araştırması ile birlikte talep edilen iş hedeflerine ulaşım sağlarlar. Dış ülkelerde meydana gelen ihtiyaçların karşılanmasına ek olarak ise ürünlerin ihraç edilmesi de işletmeler tarafından fayda sağlayacak olan bir durumdur. Bu durum söz konusu olduğunda ihracatçı olan işletmeler döviz fırsatlarını, hatta daha fazlasını elde etmiş olacaklardır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir