Kapanışta Al Sinyali Veren Hisseler

Kapanışta Al Sinyali Veren Hisseler

Kapanışta al sinyali veren hisseler belirlenirken belirli göstergeler ve verilerden faydalanır. Başarılı olmak isteyen yatırımcıların bu göstergelerin ne olduğunu, nasıl çalıştığını öğrenmeleri gerekmektedir.

İndikatör (Gösterge) nedir?

Yatırımcıların ve şirketlerin yakından takip ettiği ve incelediği göstergelerdir. Analizlerle birlikte kullanılmaktadır. Fiyat hareketliliklerini, hacim verilerinin ve piyasanın gidişatı hakkında ilgili kişileri yönlendirir. Sadece o günün piyasa verilerini değil yatırımcılar için önemli gelecek piyasa verilerini hakkında bilgi sağlamaktadır.

İndikatör Çeşitleri

RSI: Göreceli Güç İndeksidir. Aşırı alım satım yapılan veya tam tersi olan durumlarda yatırımcıya yön verir.

MACD: Son zamanlarda en çok kullanılan indikatördür. Piyasada hareketlilik olduğu dönemlerde al-sat ya da negatif uyumsuzluk sinyalleri verir.

CCI: En düşük değer, en yüksek değer ve kapanış değerinin toplanıp üçe bölünmesi ile alınan ortalama ile hesaplanır.

Borsada işlem gören hisseler hakkında oluşan sinyaller yatırımcıların karar vermelerinde etkilidir.  Al sinyali veren hisseler genelde ani olarak satışa çıkarılan ve yükselme gösteren hisse senetleridir. Yatırımcıların al sinyali veren hisselerin ne anlama geldiğini bilmelidir. Hisse senetlerinin al sinyali vermesi hisse senedinin, yükseleceği anlamındadır.

Kapanışta Al Sinyali Veren Hisseler; Hisse Senedi Değeri Belirleme

F/K Oranı: Fiyat kazanç oranı. Bu oran sektördeki   diğer senetlere düşük olması önemli. İlerde daha çok kazanç sağlayacağının işareti olabilir.

PD/DD: Piyasa değeri / Defter değeri. Hisse senedinin ucuz ya da primli olduğunu gösterir. Bu değer ile ucuz hisse sendi bulunabilir.

Ciro: Yüksek şirket cirosu yatırımcılar için olumludur. Hisse senedine talebi arttırır. Şirket değer artışı ve kar beklentisi senedin fiyatının arttırır.

Karlılık: Hisse senetleri olumlu etkilenir. Al sinyali veren senetler için kullanılır.

Faaliyet Karı: Faaliyet alanından kar eden veya edebilecek olan şirketler yatırımcılar için önemlidir. Senet fiyatını yükseltir.

Sektör Analizi: Gelecek vaat eden sektörlerde yer alan şirket senetleri artış sağlar.

Güçlü Sermaye: Sermayenin güçlü olması şirket sağlamlığının kanıtıdır.

Borçluluk Yapısı: Borcu olmayan ve kasasında yatırımlar için parası olan şirketler yatırımcıların gözdesidir.

Kapanışta Al Sinyali Veren Hisseler; Hisse senetlerinin yükselmesi hisseye olan ilgi ve talebin artışı ile anlaşılır. Günlük veya dönemsel olaylar ile gündemde olması, ekonomik ve politik olaylardan etkilenmesi hisse taleplerini belirlemektedir. Kısaca yatırımcının hisse senedine olan talebi o hisse senedinin al sinyali vermesini sağlamaktadır. Bu veriler günlük değişim gösterdiği için kapanışta al sinyali veren hisse senetleri sonradan değerlendirilir.

Al sinyali veren hisse senetleri kesinlik içermemektedir. Uzmanlar ve yorumcuların piyasayı takip etmesi ve elde etikleri verileri yorumlaması ile oluşmaktadır. Sayısal veriler dayanan bu listeler tahminlerden oluştuğu için yanılma ihtimalini her zaman vardır. Yükselmesine kesin gözü ile bakılan bir hisse senedi düşebilir. Bu listeleri bulmak için araştırmacıların yazıları, aracı kurumların verileri ve bankalar kullanılabilir.

Hisse senedinin değerinin belirlemek al sinyali veren hisse senetlerini belirlemede önemlidir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir