Kısa Pozisyon Nedir

Kısa Pozisyon Nedir?

Kısa pozisyon nedir; Yatırımcılar portföylerinde bulunan varlığı fiyatlarının düşme eğilimi göstereceği öngörüsü ile satmasıdır. Short pozisyon olarak da bilinir. Forex borsasında açık pozisyon olarak ifade edilir.

Borsada Kısa Pozisyon Açmak

Kısa pozisyon açmak, elden çıkarılan finansal ürünü geri almak için fiyat düşünü bekleme düşüncesini temel alır. Finansal ürünün satılma fiyatı ile tekrar alındığı zaman ödenen fiyat farkı kısa pozisyon karıdır.

Kısa pozisyon stratejisi spot ve vadeli işlemlere uygulanabilmektedir. Kısa pozisyon nedir; Daha çok kripto para borsaları vadeli işlemlerinde uygulanır.

Vadeli İşlemlerde Kısa Pozisyon Ne Demek

Vadeli işlemlerde kısa pozisyon nedir; fiyatların düşeceği beklentisi ile borç anlaşmaları yapmaktır. Bir miktar teminat ile tercih edilen finansal ürünün satışı ile ilgili anlaşmadır. Satılan ürün, yatırımcı tarafından düştüğü fiyat ile tekrar alınır ve satışı yapılır. Alınan ve satılan fiyatların farkı ise yatırımcının karıdır. Anlaşma süresi sona erdiği zaman kısa pozisyon kapatılır. Borç olarak alınan finansal ürün geri iade edilir.

Riski oranı yüksek bir stratejidir. Beklentilerin tersi yaşanır ise zarar edilir. Yani fiyatlarda düşüş beklerken tam tersi fiyat yükselişleri olur ise yatırımcı zarar eder. Borsada deneyim sahibi ve analiz yöntemlerini uygulayabilen yatırımcılar için daha uygun bir stratejidir.

Türkiye’ de Kısa Pozisyon Uygulaması

Ülkemizde genelde VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasaları) işlemlerinde uygulanmaktadır. Borsada kısa pozisyon nedir; Açığa satış olarak bilinir. Yatırımcı sahip olmadığı hisse senedini satar. Hisse senedi fiyatının yüksek olduğu bir dönemde satış gerçekleşir ve hisse senedinin fiyatı düştüğü zaman geri alınır.  Oluşan fiyat farkı kazanılan karı oluşturur. Alım-satım işleri yapılan finansal ürünler piyasa içerisinden borç olarak kullanılmaktadır.

Örneğin; Yatırımcı sahip olmayan A şirketinin hisse senedi fiyatının düşeceği beklentisi ile fiyat 200 TL iken sat emri verir. Bu işlemi gerçekleştirirken fiyat düşüşü için B kadar bir sürede 180 TL olacağını öngörür. Belirlediği süre sonunda hisse senetlerini tekrar yerine koymalıdır.  Beklenti gerçekleşir ise yatırımcı 200 TL’ ye sattığı hisse senedini 180 TL’ ye alır. Aradaki fark yani 20 TL yatırımcının kazancını oluşturur.

Kısa Pozisyonun Tehlikeleri

Kısa pozisyon nedir; Yatırımcının bir nevi borsada belirli süreli borçlanma yapmasıdır. Kullanılan hisse senedinin değeri artısın ya da azalsın borç olarak kullanıldığı zamanki değeri ödenmek zorundadır. Açığa satış işlemi olarak bilenen kısa pozisyon fiyat hareketlerinin aşağı yönlü olacağı beklentisine dayanır. Yatırımcının bu beklentisi gerçekleşmez ve hisse senedi fiyatı atar ise yatırımcı borç aldığı hisse senedini ulaştığı fiyattan alarak yerine koymak zorunda kalır. Durum bu şekilde gerçekleşir ise yatırımcı hisse senedini sattığı fiyat ve hisse senedini aldığı fiyat farkı kadar zarar eder.

Bu yüzden yatırımcıların dikkatli olması gerekir. Borsaları okuyamayan ve tecrübesiz yatırımcılar kısa pozisyon tercih ettiklerinde zarar etme ihtimalleri fazladır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir