Kripto Para Sert Çatallanma Ne Demek

Kripto Para Sert Çatallanma Ne Demek?

Kripto para piyasasında, birçok terim mevcuttur. Bunlar arasında, sert çatallanma geliyor. Kripto para sert çatallanma ne demek? Blockchain protokolünde daha önce geçersiz olan bloklar ve işlemleri için tersine işleyen radikal değişikliklerdir. 

Kripto para sert çatallanma ne demek, Kripto para piyasasında sert çatallanma diğer bir ifade ile “hard fork” olarak da bilinmektedir. Tüm düğümler ya da kullanıcılar protokol yazılımlarına en son sürümü ile yükseltir.

Kripto Para Sert Çatallanma

Kripto para sert çatallanma ne demek, çatallanma blok zincirinin mevcut uygulamaları tarafından sunulmaktadır.

  • İşlevlerden memnun olmayan geliştiriciler ya da diğer bir ifade ile kripto topluluğunun üyeleri tarafından da başlatılabilir. Beraberinde yeni projeler veya yeni kripto para yaratabilmek için de tercih edilen bir yoldur.
  • Temel sebebi kitlesel fon sağlamanın bir yolu olarak ön plana çıkıyor. Çoğu zaman hard fork ile soft fork birbirine karıştırılabiliyor. Fakat belirli detaylar da, ne kadar farklı olduğunu anlayabilirsiniz.

Hard Fork

Hard Fork, bir blok zincirinin en yeni sürümünde ki düğümlerim eski sürümleri kabul etmemesidir. Yani blok zincirin, bir önceki sürümünden kalıcı olarak ayrılması anlamına geliyor.

  • Oluşturulan koda yeni bir kural eklenir. Bu da beraberinde çatal oluşturur. Bu çatalı bir yol ayrımı olarak düşünmeniz gerekiyor. Yükseltilmiş blokzincir, yol ayrımından sağa döner ve kendisine yeni bir yol belirler.
  • Eski bloklar ise aynı yolda sabit bir şekilde gitmeye devam eder. Genelde eski zincirde kalanlar, hata yaptıklarını anlayıp yeni zincir ile ilerler. Güncellenmiş düğümlerin blokları bu noktadan sonra oluşur.

Kripto Parada Çatallar Nasıl Çalışır?

Kripto para sert çatallanma ne demek, nasıl çalışır? Blok zincirdeki çatallanma yalnızca bitcoin değil farklı kripto teknolojisinde de bir araya gelebilir. Temel sebebi blok zincirleri ve kripto paraların hangi kripto platformunda olursa olsun temelde aynı çalışma sistemini göstermesinden kaynaklanıyor. Blok zincirindeki madenciler, aynı verileri taşır ve işleyen kuralları belirler. Bu madenciler, yeni kuralların ne amaçla getirilmesi gerektiğini anlayıp tekrardan geliştirir. Çatallanmanın başarılı olması için yeni kurallar ve güncellemelerde görülür. Blokchainden itibaren, başlayacak belli başlı anlaşmaların ön planda bulundurulması gerekiyor. Başta karmaşık gelse de pratik bir sistemi mevcuttur.

Kripto Para Sert Çatallanma Neden Yapılır?

Kripto para sert çatallanma ne demek konusuna dair, yukarı da detaylı açıklamaya yer verilmiştir. Peki, sert  çatallanma neden yapılır dediğimizde işlemleri tersine çevirmek için kullanılır.

  • Daha kapsamlı açıklamamız gerekirse, geliştiriciler yazılımın eski sürümlerinde bulunan önemli güvenlik açıklarını düzeltmek amacıyla çalışır. Bu noktada yeni işlevlerin eklenmesi ya da üçgenlerin tersine çevrilmesi gerektiğinde sert çatallanma devreye girer.
  • Ağın, işten geçmişini komple değiştirmek amacıyla yapılmalıdır. Örneğin DAO saldırıya uğradığı zaman, yapılan korsan işlemlerini geri almak için Ethereum hard forka gitmiştir. Yani yönünü değiştirir.

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir