Kripto Para Soğuk Cüzdan Nedir

Kripto Para Soğuk Cüzdan Nedir?

Kripto para soğuk cüzdan nedir, kripto para birimlerini de saklamanın en kolay yolu soğuk cüzdanlardır. Kolay ve güvenli bir şekilde nasıl muhafaza edebileceğiniz bilmiyorsanız, kripto para soğuk cüzdan önerilir. 

Günümüzde, Kripto para piyasası her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. Bireysel kullanıcılar, şirketler, kurumlar, devletlere kadar birçok kişinin kripto para piyasasında mevcut yatırımları bulunmaktadır. Sosyal medyadan ya da arkadaş ortamından duyarak piyasaya dahil olan birçok kişi kripto paraları nasıl koruma altına tutabileceğini bilmiyor. Bu noktada, soğuk cüzdanlar devreye girmektedir. Peki, kripto para soğuk cüzdan nedir ve nasıl kullanılır?

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto para cüzdanı, sahip olduğunuz para birimlerini saklamanız ve transfer etmenizi sağlayan en önemli yöntemdir. Uygulama şeklinde sunulur. Soğuk cüzdan ya da sıcak cüzdan olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bu cüzdan türleri;

 • Düğüm cüzdanı
 • Depolama cüzdanı
 • Özel cüzdan
 • Kağıt cüzdanı
 • Mobil cüzdan gibi farklı birçok türe ayrılmaktadır.

Soğuk cüzdan nasıl alınır, avantajları neler bunların her birini kripto para piyasasına giriş yapan kullanıcıların bilmesi gerekiyor.

Kripto Para Soğuk Cüzdan Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Kripto para soğuk cüzdan nedir diyenler için en basit tanımıyla, kripto para işlemleri yapan kişilerin kazançlarını çevrimdışı olarak saklayabilmesine yardımcı olan yöntemdir.

 • Kripto para işlemi yapan birçok kişinin, duyduğu kavram olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Bitcoin ya da Ethereum gibi değerli kripto paralarınızı korumak istiyorsanız kullanabileceğiniz çevrimdışı cüzdanlar olarak sunulmaktadır.
 • İnternet üzerinden gelecek risklere karşı kazançlarınızı güvende tutabilirsiniz. İnternet üzerinden gelen riskler nelerdir, siber saldırılar diyebiliriz. Siber saldırılara karşı kripto para birimlerini koruyabilirsiniz. İnternete bağlı değildir.
 • Son derece güvenlidir. Özel anahtarlar oluşturmakla beraber rastgele sayı üreticilerine sahip fiziksel cihazlar şeklinde tanımlanıyor. Çevrimdışı kazançlarını saklayabileceğiniz en kaliteli yöntem!
 • Yüksek güvenlik önlemleri sunuyor. Uzun vadeli yatırımcıların tercih etmesi öneriliyor.

Kripto Para Soğuk Cüzdan Türleri

Kripto para soğuk cüzdan nedir, kripto para soğuk cüzdan çevrimdışı yatırımlarınızı güvenli tutmanın pratik yoludur. Beraberinde farklı türleri bulunuyor. Bunlar şu şekildedir;

 • Kağıt cüzdan
 • Donanım cüzdan
 • Ve fiziksel bitcoin cüzdanı

Kağıt cüzdan; açık ve anahtarlarının yazılı olduğu belgeler olarak tanımlanıyor. Genellikle anahtarı, QR koddur

Donanım cüzdan; özel anahtarla, güvenli bir şekilde kazançlarınızı saklamaya yarayan cihazlardır. Özel anahtarlarınızı çevrimdışı ve şifreli çiplerle beraber saklayabilirsiniz.

Fiziksel bitcoin cüzdan; bozuk para görünümünde ya da içine para yükleyebileceğiniz soğuk cüzdan türüdür. Kullanım amacı çevrimdışı alışverişlerde ön plana çıkar. Son zamanlarda, koleksiyonerler arasında da popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Soğuk Cüzdan Mı Daha Güvenli Sıcak Cüzdan Mı?

Soğuk cüzdan ile sıcak cüzdan arasındaki temel fark, sıcak cüzdan internete açık bir yapıdır. Soğuk cüzdanı çevrimdışı kullanabilirsiniz. En güvenli olanı, soğuk cüzdanlardır.  İnternette yaşayabileceğiniz saldırılara karşı doğru saklama yöntemi olarak tercih ediliyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir