Kripto Parada Boğa Sezonu Ne Demek

Kripto Parada Boğa Sezonu Ne Demek?

Kripto para finans piyasasında, sıklıkla karşılaşılan terimlerden birisi boğa piyasası ve beraberinde ayı piyasasıdır. Piyasanın durumu hakkında bilgi verir. Yeni başlayanlar için kripto parada boğa sezonu ne demek? İşte detaylar..

Kripto parada boğa sezonu ne demek, kripto parada boğa sezonu fiyatın yükseliş trendinde olduğu anlamına gelir. Yani fiyatların, iyi bir seyir yönünde ilerlediğini anlayabilirsiniz.

Boğa Piyasası

Kripto parada boğa sezonu ne demek diyenler için kısaca, piyasanın yükseliş trendinde olduğunu gösterir. Yani fiyatların, gelecekte kullanıcılar için iyi bir yatırım getireceği anlamını ifade eder.

  • Yatırımcıların alıma geçeceği dönem şeklinde de tanımlayabiliriz. Bu terimin kökenine bakacak olursak, boğaların her şeyi boynuzları ile aşağıdan yukarıya doğru kaldırdıkları inancı bulunmaktadır.
  • Daha çok hisse senedi piyasaları ya da altın gibi emtia piyasalarında rastlanılan kavramdır. Boğa piyasasının başlangıcı gibi yorumlarda da, piyasa ile ilgili detayları görebilirsiniz.
  • Boğa piyasasının tam anlamı ile başlaması için teknik olarak piyasanın en düşük seviyesinden %20 oranında yükselmiş olması beklenir.

Kripto Parada Boğa Piyasası Aşamaları

Kripto parada boğa sezonu ne demek, kripto parada boğa sezonu belirli şemalar doğrultusunda oluşur.

İlk aşama toplama sezonu; zararda olan yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen ucuz malların büyük yatırımcılar tarafından toplanmasıdır. Belirgin bir yükseliş trendi bu noktada hakim değildir. Genel olarak piyasaya ilgi azdır.

İkinci aşama alım dalgası aşaması; toplama aşamasının beraberinde gelir. Piyasada artık iyileşme belirtileri şekillenir. Küçük yatırımcıların da alım dalgasına dahil olduğu işlem hacimlerinin arttığı aşamadır.

Üçüncü aşama doygunluk aşaması; hacim artışı ile beraber belirli bir doygunluğa ulaşılır. Piyasada alıcı azalmıştır. Boğa piyasasının sonuna gelindiği anlamına geliyor. Ardından sert düşüş dalgası başlayabilir. Bu durum ihtimalli olarak değişir.

Boğa Piyasası Örnekleri

Boğa sezonu için en net örnek, 2000’lerin başından itibaren “altın” piyasanın içerisindeydi. 800 dolar seviyesinde olan altın fiyatları, 1900 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Buradan anlayabileceğiniz gibi güçlü bir altın, boğa piyasası oluşumuna örnektir. Altın gibi emtia ürünleri, boğa piyasasında büyük rağbet görmektedir. Bu sebeple, konu ile ilgili yorumlara bakıldığında fazlasıyla kaliteli yatırımların yapıldığı anlaşılıyor.

Kripto Parada Boğa Sezonu Riskli Mi?

Kripto parada boğa sezonu ne demek konusunda, yukarıda detaylara yer verilmiştir. Diğer bir merak edilen konu başlığı, riskli mi şeklinde sunuluyor.

  • Kripto parada, her daim risk faktörü bulunduğunu bilmeniz önemli. Bu durum boğa sezonu için de geçerlidir. Aşamalar şeklinde değişir.
  • Doygunluk aşamasında, sert düşüş dalgası yaşanabilir. Doğru risk analizi oluşturulursa sert düşüş aşaması ile karşılaşıldığı zaman kullanıcılar çok fazla etkilenmez. Yüksek kazançlar korunur. Peki, bu noktada ne yapmak gerekiyor? Alanında uzman danışmanlar ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Boğa sezonu sona ererken, ne kadar doğru risk analizi yapılırsa kazancınıza da uzun vadeli saklamanız mümkün olacaktır.

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir