Ölçek Ekonomisi Nedir Türleri Nelerdir

Ölçek Ekonomisi Nedir? Türleri Nelerdir?

Ölçek ekonomisi doğru ve karşılıklı fayda amacı ile ticaret yapılmasına doğru bir yol sağlamaktır. Peki agenel ve doğru bir anlam ile ölçek ekonomisi nedir ve türleri nelerdir?

Ticaretin olmazsa olmazı olan ölçek ekonomisi herhangi bir işletme veya fabrikaların üretimini arttırması ile birlikte maliyetlerde düşme meydana gelmesidir. Yani bu bağlamda ise yüksek miktarda kar elde edilmiş olur. Bu bağlamda ile karşılıklı olarak ciddi  faydalar sağlanmış olur. Ölçek ekonomisinin meydana çıkmasının en önemli nedeni ise; işletmelerin ve fabrikaların piyasadaki taleplerin büyük bir bölümün karşılanması üzerine ortaya çıkmaktadır. Yani bu konu da ise üretimde meydana gelecek olan artış maliyet düşüklüğünü sağlar. Bu konuda ise üretim daha verimli bir hale gelmiş olur. Bu konuda ise ölçek ekonomisi sağlanmış olur.

Ölçek Ekonomisi Türleri Nelerdir?

Ölçek Ekonomisi Nedir; Ölçek ekonomisi kendi içerisinde ikiye ayrılır;

  • İçsel Ölçek Ekonomisi: İşletmenin veya fabrikanın kendi içerisinde oluşan ve değişen faktörler nedeni ile maliyette değişmelerin meydana gelmesidir. Bu değişiklikler ise genel olarak; sermayenin verimli olması, çalışan işçilerin uzmanlaşmış olması, yöneticiler gibi çok farklı içsel faktörlere bağıdır.
  • Dışsal Ölçek Ekonomisi: İşletme ve fabrikaların yer almış olduğu endüstri gelişmelerinden kaynaklı olarak meydana gelir. Bu değişiklikler ise genel olarak, talep artışı olması ve teknoloji alanlarında meydana gelen değişmeler olarak oluşur.

Ölçek Ekonomisi Nedir; Ölçek Getirisi Nedir?

Ölçek getirisinin meydana gelmesi ve hesaplanması için işletme içerisinde ki bütün girdilerde artış meydana gelmesi sonucunda toplam ürün miktarın oluşan artışların hesaplanmasıdır. Bu bağlamda ise 3 farklı ölçek etkisi vardır. Bu ölçek etkileri ise şu şekildedir;

  • Sabit ölçek getirisi
  • Pozitif ölçek getirisi
  • Negatif ölçek getirisi

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak ise ölçeğe göre getiri ise toplam üründe meydana gelen artış ve giderde meydana gelen artış olarak ifade edilir.

Sabit Ölçek Getirisi Nedir?

Sabit ölçek getirisinin kelime anlamı girdi ve çıktı oranlarının aynı anda ve aynı doğrultuda artmasıdır. Yani işletmelerde meydana gelen üretim oranları ile birlikte üretim faktörlerinin artış oranlarının doğru bir orantıda seyretmesidir.

Pozitif Ölçek Getirisi Nedir ?

Pozitif ölçek getirisinin temel mantığında çıktılar ve girdiler aynı oranda artış gösterir. Bu konuda ise üretim miktarında meydana gelen artış ile üretim faktöründe meydana gelen artış oranından fazla olmasıdır.

Negatif Ölçek Getirisi Nedir?

Negatif ölçek getirisinde temel mantık ise girdi ve çıktı oranlarının farklı olmasıdır. Bu fark ise olumsuz yönde etki sağlar. Bunun nedeni de girdilerin çıktılara oranının daha düşük olmasıdır. Yani bu konuda maliyet daha fazladır. Bu bağlamda ise üretim miktarında meydana gelen artış, üretim faktöründe meydana gelen artış oranından daha azdır.

Negatif Ölçek Ekonomisi Nedir ?

Negatif ölçek ekonomisi , ölçek ekonomisi sisteminden tamamen farklı ve ters olarak çalışır. Bu konuda ise maliyette ciddi bir artış meydana gelir. Negatif ölçek ekonomisinde ise yönetimin ve işletme sahiplerinin gücünü kaybetmesi gibi olumsuz yan etkileri meydana çıkar.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir