Renko Yönetimi Nedir

Renko Yönetimi Nedir?

Renko Yönetimi Nedir; Renko, forex grafik çeşitlerinden biridir. Renko yönetiminin bir diğer ismi renko grafiğidir. Renko yönetimi, fiyat değişikliklerini zaman ve fiyat değişkenlerine bağlı olarak grafiğe çevirir. Japonlar tarafından geliştirilmiştir.

Renko yönetimi fiyat hareketleriyle ilgilenir. Renko yönetimi, yatırımcılar için fiyat ve ilerlemeler hakkındaki bilgilere kolaylıkla ulaşılmasını sağlar. Bu yöntem ile bir dizi tuğladan inşa edilir.

Renko Yönetiminin Özellikleri

 • Renko yönetimi sadece fiyat hareketleri ile ilgilidir.
 • Renko yönetimindeki her bir çubuğa tuğla ismi verilir. Tuğlalar yatırım planlaması yapılırken günlük yatırılan dilimlerin inşasında kullanılır. Tuğlaların varlığı ile renko yönetimi yapılırken para dilemleri için kolaylık sağlar.
 • Renko yönetimi, yapılan yatırımın piyasadaki değer seviyelerinin belirlenmesine yardım eder.

Renko Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları

 • Renko yönetimin avantajlarının başında piyasada olan karmaşıklığı engellemesi gelir. Burada yer alan tuğlalar yardımıyla mali değerlerin önceden belirlenebilir ve net şekilde görülmesini sağlar.
 • Anlaşılması basit ve okunması kolaydır. Bu nedenle yeni başlayanlar için algılaması basittir.
 • Renko yönetimi, gün iççi sinyalleri daha verimli yansıtır bu nedenle kısa vadeli yatırımlarda yatırım değerini artırarak avantaj sağlar.
 • Renko yönetiminin doğru analizi ve takip yapıldığında zararla engellenebilir.

Renko yönteminin avantajlarının yanı sıra bir takım dezavantajı da bulunur bunlar tuğla ile ilgilidir. Renko yönetiminde tuğla oluşumunun zaman alması bir dezavantajdır. Bu durum karşısında kullanıcın sabırlı ve aceleci olmaması gerekir. Tuğlalar, fiyat dönemi içinde artış ve azalış dönemlerinden birden fazla tuğla vardır. Bu durum da giriş noktasının net şekilde görünmesini engeller.

Renko Yönetiminde Tuğla Nedir?

Renko yönetiminde yer alan tuğla sisteminin yerleştirilmesi için iki kural vardır:

 • Birinci kural; tuğlalar her zaman köşelere konulmalıdır.
 • İkinci kural ise dikey sütunda birden fazla tuğla bulunmamalıdır.

Renko yönetimi için kullanılan tuğlaların dört farklı tipi vardır. Bu tipler:

 • Yukarı tuğlalar; bir önceki tuğlanın üzerinde oluşur.
 • Aşağı tuğlalar; Bir önceki tuğlanın altında oluşur.
 • Projeksiyon yukarı tuğlaları; gün içindeki zaman aralıklarında fiyat değişikliğine bağlıdır yukarı tuğlalardır.
 • Projeksiyon aşağı çubukları; zaman aralıklarıyla oluşan fiyat değişikliklerinde oluşan aşağı tuğlalardır.

Renko Yönetiminde Tuğla Hesaplama Yöntemleri

Renko Yönetimi Nedir; Renko yönetiminde tuğla hesaplamaları yaparken iki yöntem kullanılır. Bu yöntemler:

 • Ortalama Gerçek Aralık (ATR): Finansal aracın filtrelenmesi için kullanılır. Bu yöntem ile otomatik olarak tuğla boyutu belirlenir. ATR değerinin mum çizelgesinde nasıl sonuçlanacağını hesaplar ve sonrasında bu hesaplamayı tuğla boyutuna getirir.
 • Geleneksel: Tuğla boyutunun belirlenmesi için mutlak değer kullanılır. Yeni oluşan tuğlalar önceden belirlenmiş olan tuğla boyutuna kadar oluşabilir.

Doğru tuğla yapımı için kademe verileri gerekir. Bu kademe verileri Trandingview veya OHLC değerlerini ortak olarak kullanır. Örneğin 5 dakikalık renko grafiğinde tuğla oluşumu sırasında kapanış için de 5 dakika kullanılır ve süre dolduğunda tüm tuğlalar renko yönetiminde kilitlenir. Böylece daha kısa zaman dilimleri içerisinde paralel ve doğru tuğlalar üretilebilecektir. Aynı zamanda grafik aralığı henüz kapanmamışken projeksiyon çubukları oluşur. Bu çubuklar gerçek fiyat verilerinde görülür.

Renko Yönteminin Diğer Grafiklere Göre Farkı Nedir?

Renko Yönetimi Nedir; Renko yönteminde kullanılan grafik kullanıcıları için avantaj sağlar. Böylece kullanıcı piyasa durumunu düzenli olarak takip eder.  Bu durum renko yönteminde kullanılan tuğlalarla daha kolay hale gelir. Renko yönetiminde yer alan grafikler göstergelerden yararlanır bu göstergeler ile fiyat artış ve azalışlarının takibi daha kolay hale gelir. Renko yönetimindeki grafikler gürültü olmaması nedeniyle diğer grafiklere kıyasla analiz açısından rahatlık sağlar.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir