Temettü Hisseleri Nedir

Temettü Hisseleri Nedir?

Temettü Hisseleri Nedir?; Temettü terimi genel bir tabir ile ifade etmek gerekir ise; elde edilen kardan pay alma hakkı anlamına gelmektedir. Borsa yatırımcılar için bu kavram çok önemli bir kavramdır. Aynı zamanda bu temettü kavramı genel olarak hissedar olunan şirketlerinin yıl içerisinde ende etmiş olduğu dönem karları ve hissedarlar hakkında ise pay oranlarının dağıtılması anlamına gelmektedir. Temettü hisse senedi sahiplerinin ortak olduğu şirketler tarafından alınan kar payıdır. Aynı zamanda ise yıllık faaliyeti süresi ile birlikte net dönem karlarından yasal bir karşılık çıkarıldığı zaman diliminde kalan paradan dağıtılmaktadır.

Bu karşılıklı para dağılımı ise gerek hisse senetleri olarak da dağıtılabilmektedir. Ortak olarak gösterilen şirketler bedelsiz sermaye artırımları hakkında ise karar verilir ve pay senetleri olarak pay senedi dağıtımları gerçekleşmiş olur. Şirketler genel olarak her iki yöntemi de bir arada kullanabilmektedir. Öyle ki bu durumlarda genel olarak ortak olunması ve ortak bulunması gerekir. Temettü hakkına sahip olmak için ise temettü tarihinden bir önceki gün kapanış olmadan hisseye sahip olmak yeterli olmaktadır. Öyle ki temettü sahibi olmak için elinizde olan hisseyi bir süre tutmanız veya belirli bir lot sayısına ulaşmasını beklemeniz gerekmemektedir Bu bağlamda ise yani temettü sağılımı öncesinde herhangi bir gün içerisinde lot satın almanız bile sizleri temettü hakkına sahip olmanızı sağlar.

Temettü Hisseleri Nedir; Temettü Dağıtım Türleri Nelerdir

Temettü hisseleri nedir sorusuna ek olarak çok merak edilen bir konu aslında temettü dağıtım türleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak temettü dağıtım türleri ise;

  • Hisse senedi ile temettü dağıtımı
  • Nakit ile temettü dağıtımı
  • Belirli bir miktar hisse senedi, belirli bir miktar ise nakit olarak temettü dağılımı

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki şirketler bedelsiz olarak sermaye dağıtım artırımı sağlar ise genel olarak hisse senedi üzerinden kar payı dağılımı sağlarlar. Bedelsiz olarak sunulan sermaye artırımları ise şirketler tarafından şirket kaynakları kullanılması ile birlikte herhangi bir bedel sunulmadan yapılan hisse senedi dağıtımları olarak bilinir. Öyle ki piyasa değerlerinde mevcut olan değerin değişme meydana gelmeden borsa yönetimi üzerinden sermaye artırımları hakkında da ve aynı zamanda hisse senetleri hakkında olarak fiyatlarda düzenleme yapılmaktadır.

Kar payı hakkında ise dağıtım kararı alınan şirketler borsa sırasında işlem görmemiş olan bir şirket söz konusu olduğu zaman ilk kar payı dağıtımlarını nakit olarak yatırımcılara sunmak zorundadır. Şirketlerin vergileri ve diğer giderlerin yıllık dönem karlarından çıkartılması ile birlikte meydana kalan kar kısmı eşit miktarlarda hissedarlara paylaştırılır. Bu dağıtım sırasında ise genel olarak ya hisse sentleri ya da nakit ile dağıtım yolları tercih edilir. Aynı zamanda ise bazı şirketler yarı yarıya da dağıtım yaparlar. Öyle ki bu konular göz önüne alındığı zaman çok ciddi ve aynı zamanda değerli bir yere sahip olan yatırım yolları arasında yerini alır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir